هرچند از نظر برخی محله های نظام آباد، گرگان و دهقان دارای سابقه نامناسب اجتماعی در دهه های گذشته بوده و هست اما نكات مثبت و قابل توجهی را نیز در خود دارند كه متأسفانه كمتر مورد توجه قرار گرفته اند.در این مجال به برخی از این موارد اشاره می شود. همبستگی و آشنایی محلی در این محله ها نسبتاً خوب است و در هر كوچه یا خیابان افراد تقریباً همه همدیگر را می شناسند و همین باعث ایجاد یك امنیت نسبی در محله ها می شود.

 

یكی از مهم ترین نكات مثبت اهالی این محلات ورزش دوست بودن و ورزشكار بودن آن هاست. تقریباً در تمامی رشته های ورزشی، جوانان این محلات دارای عناوین قهرمانی استانی، كشوری، آسیایی و حتی جهانی بوده و هستند. رشته هایی چون فوتبال، وزنه برداری، بدنسازی، رزمی، بوكس و ... از جمله رشته هایی هستند كه طرفدار زیادی در این محدوده دارند.

 

از دیگر ویژگی های این محله ها مذهبی بودن اهالی آن هاست، به طوری كه شاید كمتر محله هایی در تهران باشند كه به اندازه این محدوده در آن ها هیئت های مذهبی، حسینیه و مسجد وجود داشته باشد. تقریباً در هر كوچه یك هیئت و در هر خیابان یك یا چند هیئت بزرگ و مسجد وجود دارد كه بخصوص در ماه محرم عزاداری های مفصلی را برگزار می كنند.

 

بسیاری از اهالی محله ها دارای استعداد هنری نیز هستند و این امر با درخشش بسیاری از هنرمندان در عرصه های مختلف در صدا و سیما، سینما، رادیو، موسیقی و ... كاملاً مشهود است. بسیاری از هنرمندان قدیمی و كنونی كشور در این محله ها و اطراف آن ها ساكن بودند كه هنوز می توان نشانه هایی از آن ها را در محدوده پیدا كرد. از نظر تحصیل نیز بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان محله های نظام آباد، گرگان و دهقان در رقابت های علمی كشوری و بین المللی دارای نشانه ها و مقام های مختلفی هستند.

 

موقعیت استراتژیكی خیابان مدنی نیز نقش مهمی در رشد و توسعه محدوده دارد. عبور خط 2 مترو از این خیابان و داشتن 5 ایستگاه در آن خود دلیل روشنی بر این ادعاست.

 

در این محدوده تعداد 28 مركزآموزشی(شامل مهدکودک و پیش دبستانی، دبستان، راهنمایی، دبیرستان و هنرستان)، تعداد 28 مركز مذهبی(شامل10مسجد و 18 هیئت و حسینیه)، تعداد 3 بوستان(مریم، امیرشرفی و میخك)، 6 باشگاه(شامل مجموعه ورزشی ناشنوایان، باشگاه بیلیارد بلوط سبز ، باشگاه جوانان رضوی و باشگاه- زورخانه پوریای ولی(نیمه فعال)، استخر شهید بهشتی و باشگاه بدنسازی نامجو)، تعداد 2کتابخانه عمومی(نظام آباد وامیرشرفی)، تعداد 3 سینما(سینماهای تهران، كوچ(غیرفعال) و سینما تئاتر دماوند) و مركز فرهنگی(شامل خانه فرهنگ مشاركتی نورالمهدی، خانه فرهنگ صبا، موسسه پیام سرای فردوسی، مركز قرآنی نورالمهدی و مجتمع فرهنگی- قرآنی قائم آل محمد) وجود دارد.

 

اگر چنانچه موار دیگری در ذهن دارید كه مرتبط با مطالب ذكر شده است ما را نیز آگاه كنید. متشکریم