خانم جواهری از زنان فعال محله است که مدیریت سرای محله دهقان را به عهده دارد و به تازگی به عنوان مدیر محله نیز انتخاب شده است. با او در خصوص فعالیت هایش در محله به گفتگو نشسته ایم:

 

 

 

·      لطفاً خودتان را معرفی بفرمایید؟

- « جواهری هستم، مدیر سرای محله دهقان. حدود یك سال و نیم است كه در این سرا مشغول فعالیت هستم و به تازگی به عنوان مدیر محله انتخاب شده ام ».

 

·      مهم ترین فعالیت های سرای محله چیست ؟

- « فعالیت های سرای محله به چندین بخش تقسیم می شود  كه شامل برگزاری كلاس های آموزشی و كارگاهی، مشاوره، فعالیت های اجتماعی و آسیب شناسی، اشتغال زایی و كارآفرینی و ... می باشد.

این مركز با پنج اداره كارآفرینی، آسیب ها، سلامت، ورزش و امور بانوان همكاری دارد. مهم ترین بخش فعالیت های این مركز شامل شناسایی، معرفی و كمك به نیازمندان، توانمندكردن سرپرست خانوار خصوصاً بانوان سرپرست خانوار می باشد كه در اینجا از طریق آموزش شغل و حرفه توانمند می شوند. در این مركز، به دلیل اینكه قبلاً مركز آموزش مدیران خانه بود بیشتر با بانوان سروكار داشتیم و فعالیت ها مخصوص خانم ها بود، اما با توجه به تصویب سیستم مدیریت محله، در حال حاضر برای آقایان نیز كلاس های آموزشی برگزار می گردد. در بخش سلامت، آموزش كمك های اولیه و برنامه های پزشكی از جمله فشار خون، قند خون، قد و وزن و تستهای سرطان مخصوص بانوان با همكاری دانشگاه شهید بهشتی و با هزینه ی بسیار

اندك انجام می شود. كارآفرینی نیز آموزش خیاطی، قالیبافی، گلیم بافی، سفالگری و ... را شامل می شود. در بخش آسیب های اجتماعی یك گروه CBO داریم كه آسیب های اجتماعی را شناسایی می كند. همچنین كلاس های روان شناختی، اتاق فكر، آموزش بازیافت زباله، هوش هیجانی، به سوی خانواده صمیمی، آموزش شطرنج، همیاران محبت و ... نیز در اینجا دایر است. همچنین به تازگی غرفه فروش كتاب كودك و نوجوان در سرای محله دایر شده است. از دیگر خدمات ما برگزاری تورهای سیاحتی می باشد كه به صورت كاملاً فعال برگزار می گردد».

 

 

 

 

·         كلاس های آموزشی شامل چه كلاس هایی است؟

- « بیشتر نقاشی، طراحی، گلیم بافی، صنایع دستی و ... است كه پس از آموزش برخی از افراد آن را ادامه می دهند و حتی اشتغال زایی نیز می شود. به طوری كه یكی از این افراد در یكی از ایستگاه های مترو مرصع كاری و خراشندگی روی مس را در یك غرفه ارائه می كند. اما متأسفانه این مركز كمبودهایی نیز دارد. مثلاً كتابخانه اینجا باید ارتقاء یابد. وسایل بازی كودكان كم است. ساختمان سرا هم كوچك است و ما قادر نیستیم تمامی فعالیت های مورد نظر خود را در اینجا اعمال كنیم».

 

·      مخاطبان شما از قشر خاصی هستند یا از تمامی افراد عضو دارید؟

- « در حال حاضر مراكز محله ها به طور مستقل اداره می شوند و این برای ما بهتر است. حضور اهالی در سال های قبل- كه تمامی خدمات رایگان بود- بیشتر بود، اما چون حالا مركز خودگردان شده و افراد باید برای ثبت نام هزینه ای پرداخت كنند، تعداد افراد كمتر شده اما كیفیت كار بالا رفته است. البته قیمت ثبت نام خیلی پایین است و این در حالی است كه این مركز نسبت به خیلی از مراكز دیگر بسیار شلوغ تر است».

 

 

·      تورهای این مركز به چه صورت برگزار می شود؟

- « این تورها شامل تورهای یك روزه یا دو روزه تفریحی - زیارتی است. تورهایی كه قبلاً برگزار می شد رایگان بود، اما از زمانی كه پولی شده هنوز برگزار نكردیم ولی قصد داریم به زودی راه اندازی كنیم ».

 

·      از نظر فرهنگی، وضعیت محله چگونه است؟

- « هر چند از نظر برخی اینجا محله خوبی نیست ولی باور كنید اینجا آنقدر مردم خوبی دارد كه آدم تصورش را هم نمی كند. مردمی مهربان و دوست داشتنی هستند، شاید نیازمند باشند ولی از اینكه برای آن ها كاری انجام دهی قدرشناس و سپاس گذارند. بچه های اینجا از نظر هوشی خیلی بالا هستند، خانم ها نیز به دلیل اینكه در كلاس ها شركت می كنند اطلاعات و آگاهی آن ها خیلی بالا رفته است. با وجود اینكه كلاس های ما پولی شده ولی مردم علاقه نشان می دهند و شركت می كنند».

 

·      از نظر كارآفرینی و اشتغال زایی فعالیت سرای محله را چطور می بینید؟

- « از نظر اشتغال زایی اینجا خیلی فعال هستیم. طبقه همكف اینجا را به یك نفر اجاره دادیم و در حال حاضر چند نفر در آن مشغول به كار هستند. خانم هایی كه دنبال كار هستند مانند پرستار كودك و سالمند از طریق ما معرفی می شوند. ما با چند نفر هم در ارتباط هستیم كه در واقع خیلی از افراد را تأمین می كنند. در حال حاضر مشغله ما خیلی زیاد است. كسانی كه خیاطی یا قالیبافی بلد باشند به مركز مهارت آموزی كوثر فرستاده می شوند، اگر هم بلد نباشند اینجا آموزش می بینند. مثلاً كسانی كه قالیبافی دوست دارند از همان اول اینجا ثبت نام كرده و آموزش می بینند و اگر كارشان خوب باشد مربی همین جا قالی را از آن ها خریداری می كند، یا مثلاً در كار معرق، در حین كار آموزشی چند نمونه از آن ها به فروش می رود ».

 

·      آیا در اینجا سازمان های مردم نهاد ( NGO ها) فعال می باشند؟

 

- « در اینجا تشكل مردم نهاد CBO فعال می باشد كه در حوزه مبارزه با مواد مخدر، پیشگیری، درمان و كاهش  آسیب های اجتماعی فعالیت دارد. مسئولیت این سازمان در اینجا با خانم عظیمی است و جلسات آن روزهای دوشنبه ساعت 10:30 تا 12:00 برگزار می شود ».

 

·      مهم ترین مشكلات محله را در چه می بینید؟

- « اعتیاد، كه دامنگیر بیشتر خانواده ها شده. یعنی علاوه بر سرپرست خانواده، گاهی بچه های آن ها نیز معتاد هستند. میزان بیكاری هم نسبتاً بالاست ».

 

·      كمبودها و نیازهای مركز شما چیست؟

- « فضای اینجا خیلی كوچك است. امیدواریم كه طی جلسه ای كه با معاونت محترم شهرداری داشتیم این مسأله زودتر حل شود. از نظر وسایل و امكانات، وسایل بازی برای بچه ها كم است كه اگر بتوان جایگزین كرد یا افزایش داد خوب است. همچنین اگر یك زمین چمن مصنوعی در محله برای بازی كودكان ایجاد شود خیلی مناسب است. فضایی هم برای ورزش بانوان نداریم ».

 

·      برنامه های آتی این مركز مشخص هستند؟

- علاوه بر كلاس های آموزشی كه به آنها اشاره شد،برنامه هایی مانند مشاوره های حقوقی توسط یكی از وكلا بصورت رایگان، هماهنگی با یكی از موسسه های زبان جهت دایر نمودن كلاسهای زبان، برگزاری كلاسهای تقویتی درسی، برگزاری كلاسهای آموزش تعمیرات موبایل و تجهیز كتابخانه از جمله اقداماتی است كه برای آینده در نظر گرفته شده اند. همچنین با توجه به طرح مدیریت محله، از این به بعد برگزاری ساما نه های نشاط نیز در دستور كار ما قرار می گیرد».

 

·      با تشكر از شما برای وقتی كه در اختیارمان قرار دادید.

- « ممنونم، امیدوارم كه با هم همكاری داشته باشیم ».